Stowarzyszenie "Stop Manipulacji"
00-363 Warszawa, ul Nowy Świat 54/56 III piętro
e-mail: stopmanipulacji (at) tlen.pl


<<- Powrót do strony glównej

<- Poprzednia strona

 Recenzje

Frederick Crews i jego krytycy - Wojna o pamięć. Spór o dziedzictwo Freuda

Niniejszą książkę przeczytają z zainteresowaniem wszyscy, którzy chcą zdobyć obiektywną wiedzę na temat psychoanalizy i jej twórcy, a także przekonać się, jaką szkodę może wyrządzić stosowanie terapii opartej na bezkrytycznej akceptacji twierdzeń, mających jedynie pozory naukowości.

Książka Fredericka Crewsa Wojna o pamięć jest książką niezwykłą. Czytelnik ma okazję zapoznać się nie tylko z poglądami jej autora, lecz także z bezkompromisowymi głosami jego krytyków.

Główną część książki stanowią dwa eseje, opublikowane w latach 1993 i 1994 w "The New York Review of Books". W pierwszym z nich, zatytułowanym Nieznany Freud, Crews pokazuje nowy wizerunek twóry psychoanalizy, ukształtowany przez nowe odkrycia ujawniające zaskakujące szczegóły z jego biografii, a także najnowsze teoretyczno-metodologiczne analizy stworzonej przez niego doktryny. Drugi esej - Zemsta wypartego - pokazuje, w jaki sposób koncepcje Freuda wpłynęły na powstanie i niezwykle szybki rozwój tak zwanej terapii odzyskiwania pamięci, w wyniku której wysunięto wiele fałszywych oskarżeń o molestowanie seksualne pod adresem niewinnych ludzi i bezpowrotnie zrujnowano spokojne życie wielu rodzin.

Ukazywanie się tych esejów we wspomianym czasopiśmie powodowało, że w błyskawicznym tempie znajdowało ono nabywców, a redakcję zalewała niespotykana wcześniej fala listów zarówno oburzonych, jak i zachwyconych czytelników. Wiele z nich, wraz z odpowiedziami Crewsa, zamieszczono jako komentarze do wspomnianych esejów. Dzięki takiej konstrukcji książka Crewsa jest nie tylko bardzo pouczającą, lecz także pasjonującą lekturą.

Dr hab. Jerzy Siuta, prof. UJ