Stowarzyszenie "Stop Manipulacji"
00-363 Warszawa, ul Nowy Świat 54/56 III piętro
e-mail: stopmanipulacji (at) tlen.pl


<<- Powrót do strony glównej

<- Poprzednia strona

 Nasze artykuły

Oświadczenie w sprawie rodziny Bajkowskich

Nawiązując do treści wpisu Moniki Sajkowskiej, dyrektora Fundacji Dzieci Niczyje "Musimy chronić dzieci przed przemocą! - stanowisko organizacji pozarządowych", zamieszczonego na portalu naTemat.pl - pragniemy zauważyć, że nasza organizacja nie podziela stanowiska przyjętego przez FDN odnośnie sprawy państwa Bajkowskich, którym podstępem odebrano dzieci i umieszczono w domu dziecka.

Zdaniem Moniki Sajkowskiej terapeuci z Krakowskiego Instytutu Psychoterapii postąpili słusznie pisząc donos na rodziców o podejrzeniu stosowania przemocy wobec dzieci. Autorka tekstu włącza się także do dyskusji internautów i pisze, że "przypadek rodziny Bajkowskich to przykład sytuacji środka gdy zasadnie podejrzewamy, że dzieci są źle traktowane w rodzinie (przykuwane do kaloryfera?). Zignorować czy sprawdzić?". Jak widać, dyrektor FDN podejrzewa nawet, że dzieci państwa Bajkowskich mogły być przykuwane do kaloryfera. Na jakiej podstawie snuje takie przerażające podejrzenia?

Nasze zdumienie budzi przekonanie FDN i innych sygnatariuszy organizacji skupionych wokół tej fundacji, że terapeuci postąpili właściwie, bez znajomości szczegółów tej bulwersujące sprawy. Szokuje nas również powoływanie się na dobro dzieci, ochronę ich przed przemocą w rodzinie, bez zapoznania się ze stanowiskiem samych dzieci państwa Bajkowskich. Żaden przedstawiciel wymienionych w spisie organizacji pozarządowy nie próbował nawiązać kontaktu z tymi dziećmi i ich wysłuchać. Nikt nie zapytał dzieci co czują, czy wolą być w domu dziecka. Dlaczego wymienione organizacje - broniące praw dzieci i troszczące się jakoby o ich dobro - nie były zainteresowane wysłuchaniem dzieci przebywających wbrew ich woli w placówce społecznej?

Uważamy, że Fundacja Dzieci Niczyje nadużywa swojej pozycji lidera organizacji pozarządowych broniących dzieci przed przemocą. Organizacja ta narzuca swoje subiektywne poglądy, jeśli nie wręcz fobie, całemu społeczeństwu i tworzy klimat podejrzeń wokół rodziny.

Domagamy się bardziej wnikliwego, zgodnego z aktualną wiedzą naukową zbadania sprawy państwa Bajkowskich, a przede wszystkim wysłuchania samych dzieci, biorąc pod uwagę fakt, że dwoje z nich ukończyło już 13 lat - dla ich dobra właśnie.

Warszawa, 16.04.2013r.